کتاب "آموزش گیتار کلاسیک"

گردآورنده: لیلی افشار

ناشر: موسسه فرهنگی هنری ماهور

نیوشا مزیدآبادی: کتاب «آموزش گیتار کلاسیک» از دوره ابتدایی تا متوسطه ، نوشته لیلی افشار نوازنده مطرح و بین المللی موسیقی ایران توسط موسسه فرهنگی هنری ماهور منتشر شد. نحوه آموزش این کتاب نه تنها بر روی تکنیک درست است بلکه از همان ابتدا بر روی موزیکالیته تاثیر میگذارد و مخاطب می تواند یاد بگیرد به چه نحوی ملودی ساده را شکل دهد و زمانی که ملودی ساده را می نوازد به چه چیزهایی باید فکر کند. این کتاب فقط آموزش تکنیک انگشتان نیست و موزیکالیته هم همراه با تکنیک از اول تدریس داده می شود. در مقدمه ی این کتاب به قلم لیلی افشار آمده است: " غرض از این کتاب این است که پایه ی محکمی برای فرا گرفتن تکنیک گیتار و تئوری موسیقی برای شما ایجاد کند. تلاش من این بود که کمبودهایی را که در این ده سال اخیر نزد هنرجویان گیتار در ایران مشاهده کردم در این کتاب رفع کنم. یکی از این کمبودها، به نظر من، فقدان موزیکالیته نزد هنرجویان و ضعف در درک حرکت و فراز و نشیب های ملودی است."
در کتاب " آموزش گیتار کلاسیک" سعی شده که به اهمیت موزیکالیته تأکید شود و قطعات هم بر همین اساس ارائه شده است. مطالب این کتاب با دقت و توجه فراوان نوشته شده و قطعات و تنظیم های دلنشینی از آهنگسازان معروف گیتار
دست چین شده است. این قطعات که از منابع مختلف جمع آوری شده اند هم متنوع هستند و هم به پرورش تکنیک و موزیکالیته هنرجویان این ساز کمک می کنند. برخی از قطعات کتاب از متد سوزوکی برای خردسالان گرفته شده اند و برخی دیگر قطعات پیشرفته تری از سُر، کارکاسی، براوئر و دیگران هستند و به این ترتیب، مجموعه را هم برای خردسالان و هم برای بزرگ سالانِ مبتدی مفید می سازند.
با آنکه یکی از رپرتوار های اصلی گیتار کلاسیک، موسیقی کلاسیک غربی است در این کتاب قطعات غیر کلاسیک هم آمده است.
در انتهای این کتاب قطعات دوئت برای پرورش حس هم نوازی انتخاب شده اند. این کتاب که به دلیل نیازهای آموزشی هنرجویان گیتار در ایران، توسط لیلی افشار تألیف شده است شامل هشت فصل است که بخش هایی به همنوازی، تکنیک های خاص ، آکورد و گام تعلق دارد.
لیلی افشار نخستین زن در جهان است که موفق به اخذ درجه دکترا در نوازندگی گیتار کلاسیک شده است. او که از ده سالگی فراگیری گیتار را آغاز کرده سبک نواختن منحصر به خودش را دارد. چون نه در چارچوب گیتار نوازی کلاسیک است و نه سبک فلامینکو و موسیقی آمریکای جنوبی.
او یکی از دوازده نوازنده بین‌المللی گیتاراست که برای نواختن حضور " آندرس سگویا " در کلاس‌های پیشرفته وی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی انتخاب شد. در همان زمان سگویا گفت که او در آینده گیتاریست مشهوری خواهد شد و آینده درخشانی را پیش رو دارد. لی لی افشار تاکنون جوایز بین‌المللی بی شماری در زمینه فعالیت هنری خود کسب کرده است که از جمله ی آنها می توان به "
جایزه سالانه نوازنده برتر گیتار در دوره‌های دهم، یازدهم و دوازدهم" ، "جایزه الیور اچ گیبسون در سال ۲۰۰۰ برای بهترین نوازنده زن گیتار کلاسیک"، " جایزه ممفیس چاپتر از طرف آکادمی ملی هنر و دانش آمریکا"، "جایزه سال ۲۰۰۰ دانشکدةهامنیت و سرپرست فعالیت‌های موسیقی در بخش گیتار در دانشگاه ممفیس"، "جایزه هنر تنسی در رشته موسیقی" ، "جایزه ملی هنر" و   . . .  اشاره کرد.
علاقه لیلی  به موسیقی معاصر منجر شد که از نخستین اجرا کنندگان آثار "رضا والی"، " گری آیستر"، "گرارد روژد"، "لوریس چوبانیان"، "آرن ملنس"، "کامران اینجه"، "باربارا کولب"، "مرلین زیفرین" و "سالوادور بروتونس" از میان دیگران باشد.
از آلبوم‌های لیلی افشار می توان به "
24 کاپریچوی گویا" ، "ساغر (تنگی می لعل)" ، "مسخ" و "گذر در نوا" اشاره کرد. افشار علاوه بر این کنسرت هایی را هم در تهران اجرا کرده و نیز برخی کلاس های سطوح عالی گیتارنوازی را هم برای علاقه مندان و نوازندگان حرفه ای گیتار برگزار کرده است.
لازم به تذکر است که کتاب "آموزش گیتار کلاسیک" همراه با دو سی دی منتشر شده که شامل 89 قطعه است که توسط لیلی افشار اجرا شده  است تا هنرجویان با سرعت صحیح قطعات نواخته شده آشنا شوند.این کتاب با قیمت 180000 ریال توسط انتشارات ماهور روانه ی بازار موسیقی شده است.

منبع: روزنامه شرق