غروب

آهنگساز و سرپرست گروه: مسعود شعاری

موسسه فرهنگی هنری آوای باربد


نیوشا مزیدآبادی: " غروب" نام آلبومی است که مسعود شعاری پس از سه سال منتشر کرده است. در این آلبوم که با همنوازی سه تارها خلق شده است، مسعود شعاری درک دیگری از صدای سه تار را به شنونده القا می کند. ساز سه تار که به دلیل حجم کم صدایش همواره به عنوان ساز دوم در بین اساتید مطرح بوده و کمتر به عنوان ساز اصلی و تخصصی نواخته می شده در این آلبوم به عنوان ساز گروه نوازی نمود پیدا می کند. این آلبوم توسط گروه "همساز" در دستگاه ماهور، اصفهان و افشاری تولید شده و برخلاف آلبوم "در سایه باد" این هنرمند که موسیقی تلفیقی بود، کاملاً حال و هوای ایرانی و سنتی دارد. در این اثر علاوه بر قطعات بی کلام 2 قطعه هم با شعر مولوی و همخوانی فرحناز صاحب قلم و حسین بهاربین وجود دارد و نیز در قطعه ی هفتم فرحناز صاحب قلم یکی از اشعار مولوی را دکلمه می کند.
مسعود شعاری در این اثر از سه تارهای ابداعی خودش که سالها در کنسرت ها و اجراهای خود آنها را محک زده، استفاده کرده است. این سازها عبارتند از سه تار زیر که گستره ی صدایی بالاتر از سه تار معمول  دارد و سه تار بم که گستره ی صدایی اش پایین تر و سیم هایش با سیم های سه تار معمول متفاوت است. سه تار دیگر ابداعی او "دلربا" نام دارد که 6 سیم دارد و کمی بزرگ تر از سه تار عادی است. او پیش تر نیز در آلبوم "در سایه ی باد" با این ساز به تکنوازی پرداخته بود.
شعاری  گروه همساز را با محوریت ساز سه تار تشکیل داده است زیرا به عقیده او استفاده از این ساز در گروه نوازی و یا به طور مشخص استفاده از گروه سه تار می تواند سبب ایجاد تنوع صوتی در گروه نوازی شود
.از سوی دیگر فرم و سبک شعاری در ساخت قطعات با گونه های مرسوم آهنگسازی متفاوت است و همین سبب شده که اکثر آثارش در تمرینات گروهی و به صورت بداهه خلق شوند و همین مسئله به آثار او از لحاظ حس و حالت موسیقی عمق بیشتری می دهد.
شعاری از نوازندگان برجسته حال حاضر سه‌تار است. او با مکاتب مختلف سه‌تارنوازی قدما مانند ابوالحسن صبا، سعید هرمزی، یوسف فروتن و احمد عبادی آشناست و نزد اساتید بزرگی چون محمدرضا لطفی، حسین علیزاده، داریوش طلایی و دیگران به هنرآموزی پرداخته‌است. او علاوه بر آنکه شیوه قدما را می‌داند در موسیقی امروز دست به نوآوری زده و تجربیات خوبی در زمینه موسیقی تلفیقی به دست آورده‌ و با هنرمندان داخلی و خارجی زیادی همکاری کرده است. مسعود شعاری در سال 80 گروه "همساز" را  با محوریت ساز سه تار تشکیل داد که
تاکنون کنسرتهاى متعددى را در تهران و شهرستانها برگزار کرده است. قطعه هاى اجرایى این گروه برپایه قابلیت هاى سه تار تنظیم شده است و سعى بر آن شده تا با استفاده از سونوریته خاص سه تار، گروه نوازى متفاوتى از دیگر گروه هاى ایرانى ارائه کنند. گروه همساز همچنین در آلبوم "درسایه باد" در حوزه موسیقى تلفیقى در ضبط اثر شرکت کرد و بعد از آن در آثارى که در حوزه موسیقى سنتى توسط شعارى ساخته شده همکارى داشته است. همچنین با استفاده از سه تارهاى مختلف نظیرسه تار بم، دلربا، سه تار زیر و  . . . که همه ازابداعات مسعود شعاری است ، توانسته جلوه هاى متنوع ترى از این ساز ایرانی  را به مخاطبان عرضه کند.  مسعود شعاری از نادر نوازندگان سه تاری است که به دو چهره متفاوت در میان اهل موسیقی شهرت دارد. یکی کارهای تلفیقی سه تار با سازهای غربی که نمونه اش را در آلبوم "سیر" و "در سایه باد "شنیده ایم و دیگر کارهای سنتی او  که سعی در بازآفرینی آثار گذشتگان دارد. آلبوم "غروب" مسعود شعاری و گروه همساز شامل 10 قطعه است که در دو بخش بی کلام و با کلام اجرا شده و موسسه ی فرهنگی و هنری آوای باربد آن را منتشر کرده است.

منبع: روزنامه شرق